در حال بارگزاری

دانلود کاربرگ ردیاب عادت (فایل pdf)

شما اینجا هستید:
دانلود کاربرگ ردیاب عادت (فایل pdf)

دانلود کاربرگ ردیاب عادت به همراه فایل pdf

در این مطلب، یک کاربرگ ردیاب عادت (Habit Tracker) به همراه فایل pdf برای دانلود شما عزیزان قرار گرفته! تا به کمک اون بتونید عادت مد نظر خودتون رو رصد و ردیابی کنید! و این شکلی فرآیند پیشرفت خودتون رو رصد کنید! این ردیاب مبتنی بر یک تحقیق انجام شده توسط دانشگاه لندن است که شامل 66 روز برای تثبیت یک عادت می‌باشد!

ما در کانال اینستاگرامی کولاک و سنگ تموم، بنا داریم یک سری چالش داشته باشیم که برای اون‌ها نیازه که شما این ردیاب رو دانلود کنید و با ما پیش بیاید (فایل دانلود در پایین مطلب، در تیتری تحن عنوان “چجوری دانلودش کنم؟!” قرار داره!)!

داستان ردیاب عادت چیه باز؟!

تصمیم گرفتیم در کانال اینستاگرام کولاک و سنگ تموم، یک سری چالش‌ها برگزار کنیم که در اون‌ها سعی میکنیم، یک سری عادت مثبت به برنامه خودمون اضافه کنیم! برای اینکه یه درک خوبی پیدا کنید، چندتا مثال بزنم! مثلاً کتاب خوندن، ورزش کردن، مطالعه حوزه مدنظر، تمرین برنامه نویسی، تمرین خوشنویسی، تندخوانی و … میتونن یک چالش برای ایجاد عادت جدید باشن! پس این میشه چالش و اون عادتی که دوست داریم اضافه کنیم! حالا این ردیاب کارش اینه که به ما کمک کنه تا با هم این فرآیند رو پیش بریم؟!

حالا چرا میخواید گروهی انجام بدید؟!

دلیلش اینه که وقتی یه کاری رو گروهی انجام میدیم!، بخاطر همون حس همه‌گیری و مشارکت هم که شده!، باعث میشه بیشتر مایل باشیم تا اون کار رو انجام بدیم! برای همین دوست داریم این کار رو گروهی انجام بدیم!

نحوه استفاده از ردیاب عادت چجوری است؟!

خب بریم سراغ توضیح این ردیاب! این ردیاب چهار بخش به صورت زیر داره:!

  1. تخریب !
  2. استقرار !
  3. تثبیت !
  4. کار از محکم کاری عیب نمیکنه!

بریم هر کدوم از این موارد رو توضیح بدیم!

توضیح اولیه مراحل فوق و اینکه از کجا اومدن؟!

یکی از تحقیقاتی که در زمینه عادت انجام شده، میگه شما به حداقل 66 روز نیاز دارید تا یک عادت رو تثبیت کنید! (این تحقیق توسط دانشگاه لندن انجام شده!)

  • سوال شما: من شنیدم بعضی‌ها گفتن 21 روز؟! اون چیه پس؟! ببینید قطعاً مثل هر حوزه دیگه، در حوزه مطالعات رفتاری هم تحقیقات و پژوهش‌های مختلف انجام میشه! و قرار نیست همه تحقیقات یه حرف بزنن! حتی در علم پزشکی، یکی میگه عسل رو نباید با مایع داغ ترکیب کنید، یکی دیگه میگه اشکال نداره! پس اینا تحقیق اند و ماهیت تحقیق اینه که افراد مختلف پژوهش‌های مختلف انجام میدن! ولی بجای اینکه به اینا گیر بدید به اصل قضیه بچسبید! این 66 روز یک زمان معقول و مناسبه! و همچنین مقبول عموم هم واقع شده و محبوبیت خوبی هم پیدا کرده! پس ما از همین استفاده میکنیم! پس لطفاً به این موارد حاشیه‌ای توجه نکنید!
  • سوال شما: اگر 66 روز کاری رو انجام بدید، تضمینی یک عادت در ما ایجاد میشه؟! جواب اینه که چیزی تحت عنوان تضمین وجود نداره! این تحقیقات براساس نمونه‌گیری از یک جامعه افراد انجام میشه و بعد مطالعات رووی اونا انجام میشه! در علم آمار هم این مشخصه که براساس نمونه، میتوان در مورد جامعه با اطمینانی مشخص اظهار نظر کرد! اما این اطمینان 100 درصد نیست! اینا صرفاً مطالعه و پژوهشه و ضریب اطمینان داره! تنها کسی که میتونه به شما بگه قطعی فلان اتفاق میفته خدا است! ما و پژوهش‌های اینچنینی توانایی همچین کاری رو ندارن! ولی بازهم مهم نیست! هدف اینه که یک عادت ایجاد کنیم! قراره که ما اون کار رو سعی کنیم انجام بدیم! باور کنید با پرسیدن این سوالات، فقط دارید به موارد حاشیه‌ای میپردازید که شاید اصلاً مهم نباشه!

در ادامه در کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها، این 66 رو به صورت نمادین اومده به 3تا 22 روز تقسیم کرده! شامل مراحل تخریب، استقرار و تثبیت!

  • سوال شما: آیا این تقسیم بندی روزها دقیقاً همینه؟! باور کنید این سوالات حاشیه‌ای است! جواب اینه که نه! اینا تقسیم بندی نمادین است! و تلاشی است برای مدل کردن فرآیند تغییر و ایجاد عادت! مگه مهمه حالا؟! انقدر به این چیزا گیر ندین! واقعیت اینه که این فرآیند شاید لزوماً سه مرحله‌ای نباشه! و شاید لزوماً هر بخشش هم 22 روزه نباشه! ممکنه یه بخش بیشتر طول بکشه و یه بخش کمتر! یا اصلاً شاید نشه مرز مشخصی تعیین کرد! بازهم تاکید میکنم این فقط تلاشی است برای مدل کردن فرآیند ایجاد عادت!

تخریب (Destruction) !

مثلاً فرض کنید میخواید کتاب خونی رو شروع کنید! این فاز (که همون 22 روز اول است)! یعنی اینکه شما اون گارد اولیه و اون روتین قبلی‌تون در حال تخریب هست! و پیش‌فرض‌های ذهنی‌تون داره تخریب میشه تا بتونید عادت جدید رو ایجاد کنید!

دقیقاً مثل اینکه شما وقتی میخواید یک بُرْج درست کنید، طبیعتاً باید اون مکان قبلی رو تخریب کنید! تا بعد بتونید بُرج خودتون رو بنا کنید!

استقرار (Installation) !

در این فاز، که میشه 22 روز اول، عادت جدید یواش یواش داره توی زندگی شما جا باز میکنه و خودش رو استقرار میده! همین! مثل همون فرآیندی که شما بُرج رو بنا می‌کنید!

یکپارچه سازی و تثبیت (Integration) !

در این فاز، که میشه 22 روز آخر، عملاً دارید سعی میکنید عادت جدید رو با زندگی‌تون هماهنگ و یکپارچه کنید! و به نوعی دارید عادت رو تثبیت میکنید و جای پاش رو محکم میکنید!

کار از محکم کاری عیب نمیکنه!

اگر در کاربرگ ردیاب عادت یه نگاه بندازید، می‌بینید که من این بخش رو اضافه کردم! تاکید میکنم که این جزو فرآیند گفته شده در کتاب باشگاه 5 صبحی ها و یا اون تحقیق انجام شده توسط دانشگاه لندن نیست! بلکه اینو من خودم اضافه کردم! تا اگر عادتی رو انجام دادیم و احساس کردیم که باز هم نیازه بیشتر تمرینش کنیم، یه 11 روز دیگه هم بریم که انجامش بدیم! اما اگر احساس کردیم که نیاز نیست هم که خب هیچی!

چجوری دانلودش کنم؟!

خیلی ساده! روی لینک زیر کلیک کنید و دانلود کنید! به همین سادگی!!!

دانلود فایل ردیاب عادت (نسخه pdf) !

یک خواهش !

من برای این نوشتن این مطلب، درست کردن این کاربرگ، طبیعتاً زحمت زیادی کشیدم! لطفاً اگر میشه کانال ما در اینستاگرام رو به دوستاتون هم معرفی کنید تا اونا هم به جمع ما اضافه بشن و بتونیم این فرآیند و این چالش‌ها را با جمع بزرگتری پیش بریم!

مطالب مرتبط

کولاک در شبکه‌های اجتماعی

159 بازدید 0 دیدگاه

کولاک را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید! در این مطلب سعی می‌کنیم، برخی از پیام‌رسان‌هایی که در اون‌ها...

جزئیات نوشته
تعداد دیدگاه 0
تعداد بازدید 2.6K
تاریخ انتشار 02/08/2021
تاریخ بروزرسانی 04/08/2021
نویسنده گروه آموزشی کولاک
برای ارسال دیدگاه ابتداواردشوید