شما اینجا هستید:

آموزش حلقه repeat در زبان برنامه نویسی R

دستور repeat یا بهتره بگیم حلقه repeat در زبان برنامه نویسی R برای تکرار کردن یک سری عملیات استفاده میشه! در این آموزش به طور کامل و با چند مثال به بررسی این مبحث می‌پردازیم!

مثال 1: چاپ یک عبارت به تعداد مشخص در زبان برنامه نویسی R !

کار این دستور تکرار کردنه! مثلاً فرض کنید می‌خوایم 5 بار بنویسه “Koolac.Org” ! بنابراین داریم!:

a <- 0
repeat{
 print("Koolac.Org")
 a <- a+1
 if (a>= 5){
  break
 }
}

یک متغیر تعریف کردیم به اسم a که درواقع در این کد ما، قراره نقش شمارنده رو بازی کنه! یعنی بشماره ما چندبار عبارت مدنظر رو چاپ کردیم! اما فعلاً این متغیر رو صفر گذاشتیم [چون هنوز که چیزی پرینت نکردیم دیگه!]

در خط 2 به بعد، داریم می‌گیم!: repeat کن (repeat در زبان انگلیسی یعنی تکرار کردن!) پرینت کردنِ “Koolac.Org” رو! و چون یه بار عملیات پرینت انجام شد، باید به متغیر a (که بیانگر تعداد دفعاتی است print کردیم!) یکی اضافه کنه و مقدار a رو بروزرسانی کنه! حالا اگر متغیر a  بزرگتر یا مساوی 5 شد، بیا و این حلقه repeat رو بشکن و کلاً بیا بیرون!

خروجی!:

[1] “Koolac.Org”
[1] “Koolac.Org”
[1] “Koolac.Org”
[1] “Koolac.Org”
[1] “Koolac.Org”

مثال 2: پرینت کردن چند عدد در زبان برنامه نویسی R !

فرض کنید می‌خوایم اعداد 1 تا 3 رو پرینت کنیم!

a <- 1
repeat{
 print(a)
 a <- a+1

 if (a==4){
  break
 }
}

در خط اول یه دونه متغیر تعریف کردیم به اسم a که مقدارش رو برابر با 1 قرار دادیم! (مجدداً این a رو گذاشتیم تا ببینیم چندبار داریم پرینت میکنیم!)

در خط 2 به بعد داریم میگیم!: repeat کن (یعنی: تکرار کن!) پرینت کردن a رو! بعد از هر پرینت، یه دونه به a اضافه می‌کنیم و مقدار a رو بروزرسانی می‌کنیم! همچنین اگر a برابر 4 شد، بهش می‌گیم بیخیال شو! و از حلقه repeat کلاً بیا بیرون!

خروجی:

[1] 1
[1] 2
[1] 3

البته توجه کنید که مثال‌هایی که ما زدیم، بخاطر اهداف آموزشی، ساده انتخاب شده بود! وگرنه حلقه repeat رو قطعاً خیلی بهتر از این‌ها هم میشه بکار برد! اما دلیل اینکه سعی می‌کنیم مثال‌هامون ساده باشه اینه که: اولاً هر کسی بتونه با آموزش پیش بیاد [چه اونی که پیش‌نیازها رو خوب بلده و چه اونی که بلد نیست]! و دوماً به نظرم در یادگیری یک مبحث، اگر حاشیه‌های اون مطلب سخت باشن، خود مطلب هم شاید خوب یادگرفته نشه! یعنی اگر مثال سختی بزنیم، انقدر درگیر حاشیه میشید که اصل موضوع که حلقه repeat است رو اصلاً یادتون میره!

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه! 

مطالب پیشنهادی!

بردارها در زبان برنامه نویسی R !

آرایه ها در زبان برنامه نویسی R !

آموزش تابع function برای تعریف تابع در  R !

تعداد نظرات در انتظار تایید: 11
آموزش پایتون (فیلم و جزوه و تمرین)آموزش کامل زبان برنامه نویسی پایتون + جزوه و تمرین
آموزش پایتون (فیلم + جزوه + تمرین)کلیک کنید